تبلیغات
مشاغل" href="/post/rss/"> معرفی مشاغل روز دنیا - مهندسی هسته ای
 
سه شنبه 23 دی 1393 :: نویسنده : ابوالفضل دانشور
اگر عاشق علم و فناوری های نو بوده و در تحلیل و حل مسائل توانمند هستید، شغل مهندسی هسته ای برای شما مناسب است.
دنیای امروز با بحران انرژی روبرو است، انرژی هسته ای یکی از انرژی های نو می باشد که به میزان زیادی این بحران را حل می کند. انرژی هسته ای کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف دارد. برای مثال از انرژی شکافت هسته ای در نیروگاه های هسته ای می توان برای تولید الکتریسیته استفاده کرد. برای کاربردی کردن انرژی هسته ای، نیاز به متخصصان و کارشناسانی از جمله مهندس هسته ای می باشد که به دانش و تخصص این حوزه تسلط داشته باشند.

مهندسی هسته ای به مسایل مربوط به ایجاد انرژی هسته ای، کنترل و استفاده از آن می پردازد. حوزه مهندسی هسته ای ارتباط زیادی با  تکنولوژی راکتورهای هسته ای (دستگاهی که عملیات شکافت هسته ای به صورت کنترل شده در آن انجام می شود)، نحوه ساخت و استفاده از آنها دارد.

مهندس هسته ای می تواند مسئول راه اندازی ایمن و بهره ور نیروگاه های اتمی، بازفرآوری سوخت، مدیریت مواد زائد، انهدام نیروگاه های هسته ای قدیمی و حفاظت و ایمنی (در برابر تشعشعات رادیواکتیو) باشد. در واقع مهندس هسته ای با تكنولوژی روز آشنا بوده و قدرت طراحی و بهینه سازی سیستم ها و نیز راه اندازی و نگهداری آنها را دارد. همچنین مهندس هسته ای قادر است با مواد و تشعشعات رادیو اكتیو به صورت صحیح و بی خطر كار كرده و در جابجایی آنها و نگهداری و محافظت پرسنل در مقابل پرتوها توانمند می باشد.

مهندس هسته ای در زمینه های زیر می تواند فعالیت کند :

تحقیق و توسعه صنعتی و یا دانشگاهی

حوزه پزشکی (زمینه پرتوپزشکی)

دفاعی مانند توسعه و ساخت زیردریایی های هسته ای

صنعت مانند صنعت تولید برق با انرژی هسته ای

کشاورزی و تولید مواد غذایی


 مهندسی هسته ای را می توان طراحی و گسترش راكتورهای شكافتی پیشرفته ، تحقیقات بنیادی در گسترش و تعمیق استفاده از انرژی همجوشی ،‌گسترش انرژی هسته ای هم در زمینه تئوری و هم كاربردی برای مدیریت پسماند زباله های رادیواكتیو،‌ مدیریت مواد هسته ای ،‌تولید رادیو ایزوتوپها برای كاربردهای پزشكی و دیگر كاربردهای صنعتی، ‌با تاكید بر افزایش رفاه بشریت درحال حاضر و حفظ بهتر محیط زیست برای آیندگان تعریف کرد.

مهندس هسته ای باید در برنامه ریزی و سازماندهی قوی و در ریاضیات، فیزیک و کار با کامپیوتر مسلط باشد. از آنجا که مهندسی هسته ای حوزه ای جدید می باشد، ممکن است در مراحل مختلف کاری نیاز به انجام تحقیقات و پژوهش باشد. بنابراین مهندس هسته ای باید توانایی انجام تحقیقات مختلف را داشته باشد.

در بخش های عملیاتی مهندس هسته ای معمولا به صورت شیفتی کار می کند که گاهی نیز در تعطیلات و شبها می باشد. در بخش تحقیق و توسعه عمدتا مطابق با ساعات کاری معمول فعالیت می کند.

محل کار مهندس هسته ای می تواند در آزمایشگاه ها، اتاق های کنترل، محیط نیروگاه و یا دفاتر کاری باشد. مهندس هسته ای در هنگامی که با مواد رادیو اکتیو در آزمایشگاه ها و یا نیروگاه ها سر و کار دارد، باید از لباسهای محافظ ایمن استفاده کند.
 
در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل مهندسی هسته ای اطلاعات کاملی در زمینه وظایف مهندس هسته ای، مهارت و دانش مورد نیاز برای مهندس هسته ای، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مهندسی هسته ای، بازار کار و استخدام مهندس هسته ای، میزان درآمد و حقوق مهندس هسته ای و مشاهیر این حوزه ارائه می شود.
 
 

وظایف مهندس هسته ای

طراحی، ساخت و بهره برداری از نیروگاه های هسته ای به شکل ایمن و اقتصادی

طراحی  و ساخت تجهیزات اتمی مانند هسته رآکتورها، محافظ های تابش و سایر ابزار دقیق مرتبط

فرآوری سوخت های هسته ای

نظارت بر تاسیسات هسته ای برای شناسایی هر طرح، ساختار یا رویه های عملیاتی نقض کننده قوانین و مقررات ایمنی

پایش و اندازه گیری سطوح تابش

برنامه ریزی راه های ایمن انهدام زباله های هسته ای

انجام تحقیقات کاربردی در صورت نیاز

حفظ امنیت و رعایت ایمنی در کار

انجام اقدامات اصلاحی یا خاموش کردن نیروگاه در شرایط اضطراری

نظارت بر تکنسین های نیروگاه

شرکت در جلسات و ارائه گزارشات

 
 

دانش و مهارت مورد نیاز مهندس هسته ای

علاقه شدید به علم و تکنولوژی

علاقه به انجام کارهای تحقیقاتی

قدرت تجزیه و تحلیل و حل مساله مناسب

توانایی مناسب سازماندهی و برنامه ریزی

تسلط کافی در ریاضیات، فیزیک و کار با کامپیوتر

دقت و توجه به جزئیات

مهارت های ارتباطی مناسب

توانایی کار تیمی

اهمیت دادن به ایمنی و محیط زیست و آگاهی از قوانین و دستورالعمل های مرتبط

 


تحصیلات لازم برای شغل مهندسی هسته ای


فارغ التحصیلان رشته مهندسی هسته ای در مقاطع مختلف می توانند وارد این حوزه شوند. این رشته در سطح کارشناسی به صورت محدود در دانشگاه ها ( در دانشگاه آزاد) ارائه می شود. همچنین علاقه مندان می توانند در رشته های کارشناسی مانند مهندسی برق یا مهندسی مکانیک تحصیل کرده و در مقاطع ارشد و دکترا به صورت تخصصی وارد حوزه مهندسی هسته ای در گرایش های مختلف شوند.
 
امکان تحصیل در خارج از کشور در رشته مهندسی هسته ای وجود دارد. البته با توجه به محدودیت های ایران در حوزه هسته ای، این امکان در کشورهای آمریکا و کانادا تقریبا برای ایرانیان وجود ندارد. به عبارتی به دانشجویان ایرانی بورسیه و یا ویزا نمی دهند. ولی معمولا در کشورهای دیگر اروپایی و آسیایی امکان ادامه تحصیل و بورسیه شدن در رشته مهندسی هسته ای به خصوص گرایش پرتوپزشکی وجود دارد.

 

آینده شغلی، بازارکار و شرایط استخدام مهندسی هسته ای

مهندس هسته ای می تواند در سازمان انرژی اتمی، سایت های هسته ای، نیروگاه های هسته ای، شرکت های مهندسی مشاور در حوزه طراحی و ساخت نیروگاه ها، بیمارستان ها، مراکز و پژوهشگاه های پزشکی هسته ای، پژوهشگاه ها و موسسات تحقیقاتی دولتی و خصوصی، مراکز هسته ای صنعتی و شرکت های وارد کننده تجهیزات هسته ای استخدام و مشغول به کار شود. همچنین مهندس هسته ای در صورت داشتن مدرک دکتری و گاهی کارشناسی ارشد در مهندسی هسته ای، می تواند در حوزه آموزش و پژوهش در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به عنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر فعالیت کنند.

مهندسی هسته ای از مشاغل نوظهور و جدید است. با توجه به حرکت کشور به سوی استفاده از انرژی هسته ای در زمینه های مختلف، نیاز بازارکار به مهندس هسته ای نیز افزایش یافته است. اما به علت تخصصی بودن این حوزه، در مجموع فرصت های شغلی محدودی برای مهندسان هسته ای در ایران وجود دارد. البته در بین تخصص ها و گرایش های مختلف مهندسی هسته ای، فرصت های شغلی و شرایط استخدامی مناسب تری برای گرایش پرتوپزشکی در ایران در بیمارستان ها، مراکز پرتوپزشکی و مراکز پزشکی هسته ای وجود دارد.

در مجموع اگر کشور با سرعت بیشتری به سمت کاربردی کردن انرژی هسته ای در زمینه های مختلف برود، پیش بینی می شود وضعیت بازارکار برای مهندس هسته ای نیز بسیار بهتر شود.

 

وضعیت استخدام مهندس هسته ای در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس هسته ای در آمریکا بین سال های2010  تا2020، رشد10  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل14  درصد می باشد.

 

حقوق و درآمد مهندس هسته ای

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد مهندس هسته ای در کشور در دسترس نمی باشد. مهندس هسته ای اگر در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی نیز با توجه به معیارهایی مانند میزان تحصیلات، تجربه و نوع حوزه کاری، مهندسان هسته ای درآمدهای متفاوتی دارند.


درآمد مهندس هسته ای در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه مهندس هسته ای در آمریکا99.920  دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان83.340 دلار و برای همه مشاغل33.840 دلار) در سال2010  و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 102.100 دلار بوده است.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه مهندس هسته ای در انگلیس برای افراد تازه کار بین31.000  تا38.000  دلار و برای افراد باتجربه بین45.000  تا75.000  دلار می باشد.


 

شخصیت های مناسب شغل مهندس هسته ای

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
برخی از افراد معروف در حوزه مهندسی هسته ای


دکتر اکبر اعتماد : پدر فناوری هسته ای ایران، بنیانگذار و نخستین رییس سازمان انرژی اتمی ایران و دارنده مدرک مهندسی اتمی از انستیتوی ملی علوم و فنون اتمی سكله فرانسه و دكترا از مركز فدرال تحقیقات برای رآكتور اتمی سوئیس

دکتر مظفر پرتوماه : از نخستین استادان ایرانی رشته فیزیک هسته‌ای و دارای سابقه سه دهه فعالیت در سازمان فضایی ناسا

دکتر حسین آفریده : استاد هسته ای در سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دارای دکترای انرژی اتمی و هسته ای از دانشگاه بیرمنگهام انگلستان و فوق دکترا از دانشگاههای بیرمنگام انگلستان و تریست ایتالیا و دار مشتات آلمان و از بنیانگذاران دوره دکترای مهندسی هسته ای در دانشگاه امیر کبیر. از سمت های ایشان می توان به ریاست بخش فیزیک هسته ای ، ریاست مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته ای ، معاونت پژوهش سازمان انرژی اتمی و کارشناس آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد.

دکتر محمد رضا اسکندری : استاد نمونه کشور، دارنده مدال درجه یک علمی و مدرک دکترای مهندسی هسته ای و راکتورهای اتمی از دانشگاه صنعتی آستون برمنگهام انگلستان. برخی از سمت های ایشان ریاست بخش مهندسی هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران و عضو هیئت ممیزه سازمان انرژی اتمی ایران می باشد.

دکتر اعظم نیرومند راد : دانشمند برجستهٔ فیزیک پزشکی، رئیس گروه پرتوپزشکی در دانشگاه جرجتاون آمریکا و رئیس سابق سازمان بین‌المللی فیزیک پزشکی. دارنده اختراع و جوایز بسیاری در حوزه فیزیک پزشکی
نوع مطلب :
برچسب ها : مهندسی هسته ای، مهندسی، هسته ای، هسته اتم، اتمی، انرژی اتمی، انرژی هسته ای،
لینک های مرتبط : دانشکده ی مهندسی هسته ای و علوم پایه،

چهارشنبه 18 مرداد 1396 05:27 ب.ظ
I was able to find good advice from your blog posts.
شنبه 14 مرداد 1396 06:42 ق.ظ
Hello! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
My blog covers a lot of the same subjects as yours and I
believe we could greatly benefit from each other.
If you might be interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
سه شنبه 23 دی 1393 07:05 ب.ظ
می ترسم برم مهندسی هسته ای ترورم کنن
سه شنبه 23 دی 1393 07:04 ب.ظ
اوووه
خسته نشدی؟
ابوالفضل دانشور

با وجود نظرات شما خیر خستگی معنا نداره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


معرفی مشاغل روز دنیا
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ابوالفضل دانشور
تماس با ما
نظرسنجی
وبلاگ ما را چگونه میبینید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
داستان روزانهدر این وب
در كل اینترنت

جاوا اسكریپت


                    
 
 
 

جاوا اسكریپت

  • کد نمایش افراد آنلاین
  • " " " " "